Vi har gjort matkassar där eleverna fått köpa varor för olika summor pengar. En kasse fick kosta 200kr, hur mycket kan man köpa då. Elever i MA-gruppen 1-2A samarbetade, räknade, klippte och klistrade. Vilka fina matkassar det blev!!!
Den här matkassen fick kosta 300 kr. Daniels grupp har köpt yoghurt och salta pinnar....
Det gällde att välja rätt saker och räkna ihop hur mycket det blev.
Här köps det ketchup för 19.90 kr, det avrundar man till...just det: 20 kr!!!!
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar